2003

7. 5. 2015

2003

Významnou událostí pro dobrovolné hasiče na Olomoucku bylo v tomto roce Mistrovství České republiky v požárním sportu, které se konalo ve dnech 19. až 21. září v Olomouci.

Na zajištění této akce se v různé míře podíleli členové mnoha sborů našeho okresu, samozřejmě že i hasiči ze Skrbeně. Připadla na ně starost o družstvo žen z Mezirolí (Karlovarský kraj). Bratři Rostislav Svačinka starší a mladší, Jaroslav Jureček a Kamil Jureček se svých hostů ujali ihned po jejich příjezdu do Olomouce. Ukázali jim město, společně vystoupili až na střechu nedávno dostavěného výškového domu před hlavním vlakovým nádražím s výhledem na Olomouc a široké okolí, zorganizovali pro ně večerní prohlídku Mladečských jeskyní, společně se bavili na taneční zábavě v Příkazích a po nedělním vyhlášení výsledků a zakončení mistrovství přijeli s celou výpravou do Skrbeně, aby se pochlubili zdejší sochou sv. Floriána a přidali se k účastníkům právě probíhajícího koštu hanácké slivovice ve Farské zahradě. Hosté nešetřili chválou na obětavost svých hostitelů a pestrost připraveného programu. Veřejně za celou výpravu z Mezirolí před účastníky koštu poděkoval vedoucí výpravy Martin Pirkl. (pro doplnění – v konkurenci 15 družstev obsadily ženy z Mezirolí 11. místo).

Všední“ rok prožívali Skrbeňští hasiči takto:

Hned v neděli 5. ledna se opět ukázalo, že i když je zima, mohou přijít záplavy. Jednotka ze Skrbeně pomáhala svým kolegům z Horky nad Moravou stavět z pytlů naplněných pískem hráz, aby se zabránilo vylití Moravy a zaplavení Sedliska a Chomoutova.

1. února se konal tradiční maškarní ples, 4. května oslavy svátku sv. Floriána.

První kolo soutěže v požárním sportu se konalo 17. května v Hynkově. Skrbeňské družstvo mužů zvítězilo a postoupilo do druhého kola, které se konalo 21. července v Grygově. Z celkového počtu 15 družstev obsadili naši muži 9. místo, což je vzhledem k tomu, že soutěží se strojem bez jakýchkoliv úprav, poměrně dobré umístění.

V červenci si zasoutěžili i „veteráni“, kteří ve Vísce obsadili z 6 družstev 4. místo.

26. července navštívili někteří bratři obec Tuhaň, a to na pozvání, které bylo určitou formou poděkování za pomoc při loňských povodních. Dvěma z tehdy zasahujících hasičů, bratrům Rostislavovi Svačinkovi staršímu a Lubomírovi Dopitovi, byly 23. října . v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi na slavnostním shromáždění předány za jejich nasazení při povodních v roce 2002 medaile „Za odvahu a statečnost“.

Během letních měsíců se družstvo mužů zúčastnilo ještě několika pohárových soutěží pořádaných okolními sbory.

V provozu byla i první Skrbeňská stříkačka při oslavách 120 let Sboru dobrovolných hasičů v Hnojicích (17.srpna).

Soutěž hasičů-veteránů se konala 30. srpna na sokolském hřišti za účasti sedmi družstev. Vítězství vybojovali bratři z Chválkovic, pořadatelské družstvo bylo druhé. Vlastní družstvo sestavily i ženy ze Skrbeně, obsadily čestné sedmé místo.

Na neobvyklé noční soutěži v požárním útoku v Nasobůrkách obsadilo družstvo mužů 19. místo z 24 zúčastněných.

Významná funkce v rámci okrsku byla svěřena členovi SDH Skrbeň – Kamil Jureček byl zvolen okrskovým velitelem.

I v letošním roce byl dvakrát uspořádán sběr železa.

Podobu změnila hasičská zbrojnice. V souvislosti s připravovanou celkovou opravou objektu obecního hostince a hasičské zbrojnice byla stávající dřevěná dvojkřídlá vrata nahrazena elektricky ovládanými rolovacími vraty a mezi nimi a hostincem byly zřízeny nové vstupní dveře, aby se pokaždé nemusela otvírat celá vrata.

Na konci roku měl sbor 44 členy, z toho 11 žen. Kolektiv mladých hasičů se rozrostl na šestnáct členů.

zapsal Tomáš Spurný